Ať se vám to líbí nebo ne, každý z nás stárne den po dni. Jako atlet nebo někdo kdo pravidelně cvičí, se asi zajímáte, jak stárnutí ovlivňuje váš výkon a co můžete dělat pro udržení mladistvé kondice. Podívejte se na tyto zajímavá fakta a statistiky o stárnutí, jak ovlivňuje vaši kondici a výkon a co proti tomu můžete dělat.

Jak stárneme, naše svalová hmota přirozeně slábne, pokud tedy nedochází k zvýšení fyzické aktivity. Doporučujeme zvedání činek nebo podobnou formu cvičení s odporem svalů, kdy dosáhnete svaly udržet v přiměřené kondici.

Čím více máte svalů, tím rychlejší bude váš metabolismus a tím více kalorií spálí vaše tělo, dokonce i při klidovém stavu. Stárnutí může způsobit snížení množství svalové hmoty a změnit rychlost vašeho metabolismu, což přispívá k nárůstu tělesné hmotnosti. Dokonce i pokud vaše hmotnost zůstává stejná po dobu několika let, poměr tělesného tuku a svalové hmoty se změní. Abyste toto měli vše pod kontrolou, můžete použít jakýkoliv přístroj od Tanity na sledování složení tělesné hmoty a tím sledovat tuk, svalovou hmotu a rychlost metabolismu.

Vrcholní sportovci zaznamenávají pokles po čtyřicítce, kdy nervy, které jsou napojené na svaly, začínají odumírat, což vede ke ztrátě svalových vláken.

Vědecké studie ukázaly, že není nikdy pozdě k budování zdravé svalové hmoty. Jen během 12 týdnů pravidelného posilování muži ve věku 60-70 let dosáhnou na stejnou úroveň svalové hmoty jako před 15 lety.

Pro udržení (ne navýšení) síly, stačí člověku zvedat závaží pouze jednou týdně. Zvedání činek nezatěžuje srdce a nezvyšuje krevní tlak, můžete tak s přiměřenou zátěží cvičit i v pokročilém věku.

Kolem 25-33% lidí starších 65 let konzumuje příliš mállo bílkovin. To vede ke ztrátě svalové hmoty a kostí a může vést k zdravotním problémům. Cílem je jíst alespoň 1,2 gramů bílkovin na 1 kg tělesné hmoty každý den pro udržení svalové hmoty.

Pravidelným cvičením můžete prodloužit a zlepšit svůj aktivní životní styl a přitom pomoci svému zdraví.