Čeká nás babí léto a barevný podzim. Leckdo má za sebou lednové hubnutí v rámci novoročního předsevzetí nebo jarní hubnutí do plavek. Pokud jste nestihli ani jedno, tak nezoufejte, ideální období pro hubnutí a zlepšení kondice vás právě čeká.

Pohyb a zlepšení kondice

Po letních teplotách přichází ochlazení, které sice nepřeje plážovému lenošení, ale je ideální pro spoustu dalších aktivit. Při velkých teplotách se tělo přehřívá, dochází rychle k úbytku tekutin a velmi rychle také k únavě. Při výzkumu ideálná teploty pro běhání bylo zjištěno, že nejlepších výkonů dosahují sportovci při 8 stupních Celsia. Ale již při teplotách kolem 15 stupňu je běhání daleko příjemnější, tělo se tolik nepřehřívá  a neztrácí tolik tekutin. Oblékat se máme tak, abychom nejdříve cítili lehký chlad, po rozeběhnutí se tělo zahřeje a poběžíme v teplotně příjemném stavu. Čeká nás tedy příjemné období pro zlepšení kondice, ale zvýšenou aktivitou také pomůžeme snížení hmotnosti.

 

Jídelníček a stravovací návyky

Po letních měsících je tělo zvyklé na menší příjem kalorií. Tedy pokud jsme si dopřávali více zeleniny a při vedrech neměli moc chuť k jídlu. Stačí jen pokračovat nebo upravit jídelníček tak, aby obsahoval dost kvalitních bílkovin, hodně zeleniny, méně sacharidů a málo živočišných tuků. Nezapomeňte na princip ráno méně bílkovin a více obilovin, věčer více bílkovin a sacharidy můžete klidně vynechat.
Ideeálním doplňkem jsou na podzim houby. Zařazením hub do jídelníčku můžete přispět k redukci váhy.
Už samotné sbíraní můžeme zařadit do pohybových aktivit, ale zejména složení hub přispívá k hubnutí. Houby obsahují dostatek živin a vlákniny, tím udržují dlouho pocit sytosti a nemáte nutkání na kalorická jídla.

Motivace

Začněte tím, že chcete, ne že musíte. Bez tohoto předpokladu to nebude mít dlouhého trvání a hrozí jo-jo efekt. Do plavek můžeme hubnout i na podzim, pokud plánujeme navštívit bazén či aquapark. Přemýšlejte komu v rodině darovat vstupenku či permanentku do bazénu a máte o motivace postaráno.
Ale především nás čeká zimní období včetně vánočních svátků, kdy se nějakému kilu navíc vyhne jen málokdo. Takže udělat si nějakou rezervu je lepší, než vše dohánět v lednu.